30 Aralık 2008 Salı

Ne demiş Pliny? Tamam ama ben de buyum işte.

Pliny kim?

Bilmeyenler için "Pliny'i tanıtma rehberi v1.2" mahiyetinde açıklıyorum: MS 23-79 yılları arası yaşamış Roma İmparatorluğu vatandaşı yazar/filozof.

Peki neden Pliny?

Pliny çünkü, adam çok güzel bir laf etmiş, demiş ki; "Gerçek başarı yazılmayı hakeden şeyler yapmakla, yazıdaki başarı da okunmaya değer şeyler yazmakla olur"

Ulan?

Nasıl yani şimdi? Adam dikmiş piramiti binyıllar önce, altına da yazmış "Ben Keops, ben diktirdim bu yapıyı anadın mı..."
Pliny diyor ki bu bişey değil, şöyle olmalıydı: "Ben bilmem kaçıncı sülaleden bilmem kimin torunu, bilmem kimin oğlu Keops the Great, şu kadar köle şu kadar mimar şu kadar mühendis şu kadar taş, şu kadar halat, şu kadar odun kullanarak bu binlerce yıl yaşamasını planladığım piramidi buraya şunun şunun için yaptırtıyorum, herkese hayırlı olsun"...
Ha, Pliny bunu istiyor, bakıyorum da hakikaten ilkinden daha güzel, daha cafcaflı.

Oysa ki ben:

Be-ce-re-mi-yo-rum... Beceremiyorum abicim ablacım beceremiyorum. Öyle cafcaflı konuşunca etkileyici olur biliyorum, Pliny de biliyordu, ama ben zort diye söylüyorum işte. Bak çok iyi omlet yaparım, ama bunu beceremiyorum, zorla değil ki...

Yani onu diyeceğim ki;

Hani buraları takip eden varsa, yolu düşen olursa, benden öyle hokkabazlık, kelime sanatları filan beklemeden, cici cici okusun, kapacağı birşey varsa -ki zannetmiyorum- kapsın, gülecekse gülsün, sinirlenirse aşağıda yorum bölümü var bak, saysın sövsün oraya, medeni insanımdır, tartışırım, belki kabullenirim, tatsızlık çıkartmam.

Kes, stres yapma, de bana, bugün ne öğrendik sonuçta?

1) Pliny'nin kim olduğu
2) Pliny'nin bana benzemediği
3) Benim yazarken nasıl zödönk biri olduğumu
4) Ve tabii ki, yatmadan önce dişlerimizi fırçalamamız gerektiğini (yazıda gizli bu mesaj).