20 Temmuz 2009 Pazartesi

Danke & Tack

Hep siz mi "Size önem veriyoruz, Türkçe teşekkürü öğrendik" modunda gezip, şarkı sonu alkışlarına yarım yamalak şiğvenizle "Teişküler" diyeceksiniz? Ben de Almanca ve İsveççe teşekkür öğrendim işte, buyrun başlık da yaptım !

Sözüm Arch Enemy&Amon Amarth from Sweden ve Kreator from Germany'e tabii ki ! Yavrum siz ne hayvansınız, siz ne biçim çalıyorsunuz ? Ne güzel böğürüyorsunuz? Geldiniz, kırdınız geçirdiniz, mest ettiniz, dağıttınız, yardınız, parçaladınız ve gittiniz. Kesinlikle yetmedi yahu !

17/18/19 temmuz 2009 umu şenlendiren Uni-Rock festivali headlinerlerini sırasıyla değerlendirelim o zaman :

Arch Enemy

Valla ne desem az, en iyi sahneye giriş performansı ödülünü kafadan kaptılar zaten... Festival boyu beni yalnız bırakmayan Ablama da dediğim gibi, brutal vokalde bir kadının başarılı olması değişik birşey ve bunun kaymağını çok yedi Arch Enemy, ama 17si gecesi kesinlikle bundan çok daha fazlası vardı. Bir insan olarak muhteşem enerjisi ve sempatisiyle Angela Gossow bir kez daha sevenlerini mahçup etmedi. Grubun diğer üyeleri arka planda kalmasın, hepsi dağıtıyorlar ortalığı. Özellikle davul solo duyulmaya değerdi. Bence tek şanssızlıkları ilk gün çıkmaları idi, seyirci daha ham, ısınamamış, Amon Amarth daki eşlik etme yoktu, hoş onlar kadar sevileni de yok Türkiye'de o da ayrı...

Not: Bis yapmamalarının mazereti ertesi gün Kiev konserleri olması olabilir, gene de, alındım ben :/

Kreator

Essen çıkışlı grubu Türkiye'de ilk RTN'de gören görmüştü, ben görememiştim, işte bu beni kahrediyordu. Fakat gene geleceklerini duyunca heyecanlandım, gittim yerinde gördüm ki, abiler taş gibiler, kaya gibiler. Gümbür gümbür thrash metal parçalıyorlar. Vokalistin etkileşimi klasik tarzda ve süper. Enemy of God, Phobia, Destroy wht destroys you gibi mihenk taşlarını söylediler, efendi gibi bislerini de yaptılar, ve kalbimi de alıp gittiler. Gene bekliyorum kesinlikle.

Not: Adamcağız her şarkı ortasında mosh pit istedi ama bizimkiler yapa yapa Brad Pitt yapabildirler. (Aplama selam olsun hihioho)

Amon Amarth

Ne desem bilemiyorum, 3 kez geldiler, 3 kez gördük... Başlarda tıfıldılar, RTN2'de headlinerin 3-4 önünde çıktıklarında "Bu pervane gibi sekronize sallanan sarı saçlar?? Bunlar iyi yaa.." dediğimi hatırlıyorum, ne mutlu ki yanılmamışım... Sonra kendi konserlerini verdiler Park Orman'da, orda gördük ki, çocuklar level atlamış, "cocuk" değil de birer Viking olmuşlar. 19.07.2009 UNIROCK performansı da açıkçası pek farklı değildi, kendi konserlerinde gibiydiler zaten, kırdılar geçirdiler, herşeyden önemlisi kalabalığı çok iyi coşturdular, zaten onlar Türk halkının sevgilisi, bizden biri, içimizdeki ses, komşu kızı... Söylenecek fazla birşey yok, dördüncü kez gelsinler, dördüncü kez görelim...

Öyle böyle harika bir festival geride kaldı, gözler UDO ve diğer bombaları arayadursun (buradan organizatörlere sesleniyorum, lütfen artık !) eldekiler beklentinin çok üstündeydi... Headlinerler dışında Rotting Christ zaten ünlüdür, hoş bir performans ile gönlümü fethetti.

Not: Rock 'n coke'ye pislik festival yakıştırması yapan Soul Sacrifice vokalistini de o terli alnından öpmek istiyorum, ya da bir daha düşündüm de, öpermiş gibi yapmak daha hoş olur...