24 Ağustos 2010 Salı

Under the sun

Well I don't want no preacher telling me about the god in the sky.

Öyle işte, bilmem anlatabildim mi?

23 Ağustos 2010 Pazartesi

Öylesine midye üzerine...


Bir kere şunu baştan konuşalım, ben midye severim, afiyetle yerim. Ananem gibi denizden çıkan böcek cücek şeylerine ya da yumuşakçalara "ıyyyh" gözüyle bakıyorsanız, baştan okumayın, külahları değişmeyelim. Külahınızın kenarları çikolata sosu kaplıysa ayrı ama, acımam değişirim.

Bu yazıyı epeydir yazmak istiyordum da işte, siz diyin tembellik, ben diyeyim yoğunluk, başkası ordan lafa karışsın desin yoğunluk... Bugüne kısmetmiş, hadi bakalım.

Bizim muhite bir midyeci açıldı da, 7/24 (sanırım?) midye dolma satan bir dükkan. Ayda bir filan gidip yiyiyoruz, ama çekirdek gibi gidiyor meret, hoş BAZILARINI çok karabiberli geldiği için öksürük tutuyor ama, canımızdır bizim o bazıları, laf yok. Yani böyle bir oturuşta 20-30-40 lüp lüp gidiyor. Duyan da 120 kilo sanacak... Arkadaşlar hataya düşmeyin, 120 kiloluklar bir oturuşta 80-90-100 diye açıyor taksimetreyi.

Neyse tırstım tabii, bu midye için hoş şeyler söylenmiyordu çoğu yerde, civa oranı, kurşun oranı, yok denizin böbreğiymiş bütün pislikleri süzermiş falan, pek iç açıcı şeyler değil. Biz de öyle 30-40 midye yiyince kurşun zehirlenmesinden filan ödüm kopar oldu, hani alışkanlık haline gelirse diye... Ya da ne bileyim iskeleti civa kaplayacak ya romatizma olacam ya Wolverine. Wolverine olmak fena fikir değilse de, romatizma ihtimali daha kuvvetli, risk almaya değmez.

Sonra internette şöyle bir habere rastladım, aynen alıntıdır:

´´SAĞLIĞA ZARARLI DEMEK YANLIŞ´´

Su ürünleri mühendisi Yeliz Yıldız, midyenin hayvansal protein kaynağı olduğunu belirterek, kimyasal madde içerdiğini düşündüğü bu ürüne karşı tereddütlü yaklaştığını dile getirdi. Yeliz, ´´Vücuttan atımı çok zor olan ve sarılığa neden olan civa değerleri, midyede tehlike sınırının oldukça altında çıktı. Mikrobiyolojik olarak bakteri ya da mikroba rastlanmadı. Kimsayal değerler de tehlike sınırının oldukça altında. Midyenin sağlığa zararlı olduğunu söylemek doğru olmaz´´ diye konuştu

Kaynak: kıçım.. ne yapacan kaynağı internette buldum işte biryerde. Inanmıyorsan zorla değil.

Oh içim rahatladı derken aşağıda da afedersiniz iki embesil yorum yapmış , aynen gene alıntı:

prettyfly: sagliga zararli demek yanlistir deniliyor ama hicbir zarari yoktur da denilemiyor.

Sevgili Prettyfly, allah cezanı versin, nickini de al git buradan.

ferdito: işi gücü kalmayan insanlar bilim adamları başka araştıracak bişey bulamamış mı?

Gerizekalı Ferdito, senin araştırılacak türlü türlü yönün var haklısın, mitye bitince sana geçecekler bence. Sinirden midye yerine mitye yazdırttın bana bir de, türk telekomdaki bağlantılarım yerini tespit edecek mesajdan, bir yere kıpırdama !

Böyle haber altı cahil cühela yorumları meşhurdur internette, bu konuya şimdi giremeyecem dipsiz kuyu gibi.

Diyeceğim o ki, Supernaut sizler için araştırdı, midye zararlı değilmiş, doyana kadar, çatlayana kadar yiyiniz.

Ramazan ayındayız Supernaut, midye filan ayıp olmuyor mu böyle oruç oruç?

Duyarsız davrandım haklısın sevgili günlük... Bundan sonra daha dikkatli davranacağım deeeeeeeeeeeermişim. Ay ay eğlendim.

Yazının sonuna doğru neden hep bir cıvıma, bir sıvama oluyor? Inanın bunu ben de merak ediyorum, verileri Dochenbach Üniversitesi'ne gönderdim, bilim adamları araştırıyor. DÖNECEKLER bana.